Skoki narciarskie

Cyrk na kółkach! Murańka z negatywnym wynikiem na COVID-19 [AKTUALIZACJA]

Decyzją niemieckiego sanepidu, reprezentacja Polski została wykluczona z kwalifikacji do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie – taka informacja gruchnęła po godz. 12. Natomiast sześć godzin później okazuje się, że Klemens Murańka, u którego rzekomo stwierdzono zakażenie COVID-19, jednak nie jest chory. O wszystkim zdecydują wyniki testu, który zostanie wykonany Klimkowi w poniedziałek wieczorem.

W niedzielę wieczorem pojawiła się informacja, że pozytywny wynik testu na koronawirusa miał Klemens Murańka. Wynik miał być jednak… częściowo lub słabo pozytywny i Polacy żądali powtórzenia testu. W poniedziałek niemiecki sanepid podjął decyzję – Polacy zostają wykluczeni z kwalifikacji w Oberstdorfie, co w praktyce oznacza koniec szans na triumf w tej prestiżowej imprezie.

Z powodu pozytywnie przetestowanego skoczka cała polska drużyna została wykluczona z imprezy otwierającej Turniej Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Klemens Murańka uzyskał wynik pozytywny w obowiązkowym teście PCR komitetu organizacyjnego w niedzielę 27 grudnia. Jego koledzy z drużyny mieli negatywny wynik testu, ale należą do grupy kontaktowej 1, co oznacza, że albo mieli bezpośredni kontakt twarzą w twarz z więcej niż 15 minut lub przebywali razem w zamkniętym pomieszczeniu lub nawet pojeździe dłużej niż 30 minut

– czytamy w oficjalnym komunikacie. Jak informują branżowi dziennikarze, „ułożony komunikat prasowy, który dotarł przez WhatsApp, musiał być przygotowany wcześniej”. Nasza drużyna o wykluczeniu z zawodów, miała dowiedzieć się… z mediów społecznościowych.

Ponadto nic o wykluczeniu biało-czerwonych nie wiedziała także… Międzynarodowa Federacja Narciarska. „Niemiecki porządek” – jak to trafnie podsumował dziennikarz TVP Sport, Filip Czyszanowski.

A co z kolejnymi zawodami Turnieju, w Garmisch Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen? Czy Polacy zostaną wykluczeni również i z tych konkursów?

Tutaj wciąż czekamy na dalsze testy. O ile te są negatywne, to jest szansa, że Polska będzie mogła wrócić do turnieju

– powiedział Florian Stern, sekretarz Generalny imprezy w Oberstdorfie.

Najlepiej sytuację podsumował chyba Piotr Żyła, czyli jeden z pretendentów do walki o najwyższe lokaty w niemiecko-austriackim Turnieju.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że przecież już mieliśmy w tegorocznym Pucharze Świata przypadki zakażenia koronawirusem, czy to w ekipach Austrii (m.in. Kraft, Hayboeck, Schlierenzauer), czy Niemiec (m.in. Geiger) – wtedy pozostali zawodnicy z danej ekipy (pod warunkiem, że uzyskali negatywny wynik testu) do zawodów byli dopuszczani. Ten przypadek jednak może mieć związek z wprowadzeniem tzw. twardego lockdownu w Niemczech, natomiast cała sytuacja jest bardzo niejednoznaczna i nie ma się co dziwić złości, czy wręcz wściekłości polskich działaczy, zawodników czy kibiców.

Ponadto portal skispringen.com poinformował, że w czasie tych samych testów, które przechodzili Polacy, pozytywny wynik uzyskał jeden z członków sztabu niemieckiej grupy krajowej. Jednak nie ma żadnego zagrożenia dla innych, bo… nie miał on kontaktu z resztą drużyny. Absurdalne tłumaczenie pokazujące, że w „bańce” są równi i równiejsi – a przynajmniej tak to wygląda.

AKTUALIZACJA

Poniedziałkowy test Klemensa Murańki na koronawirusa dał wynik negatywny. Zapewniono, że wyniki będą około godz. 13, ale na wyniki biało-czerwoni musieli czekać… do godz. 18, czyli już po zakończeniu kwalifikacji.

Co to oznacza? Jeśli test Klemensa z poniedziałku będzie negatywny i wszyscy inni zawodnicy też będą „negatywni” – jutro odbędą się nowe kwalifikacje – z reprezentantami Polski. Ale to tylko w przypadku błędu w teście Muranki. Jeśli Klemens będzie „pozytywny” – nic się nie zmienia – przekazał Kacper Merk z Eurosportu.

Polacy wygrali trzy z ostatnich czterech edycji TCS (w sezonie 2016/17 i 2017/18 Kamil Stoch oraz 2019/20 Dawid Kubacki).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: