CrossFit

„Bike repeater” – konkurencja nr 8 CrossFit GAMES 2020

Mathew Fraser przypominał rozpędzony pociąg towarowy. Meldował się przy linie w równych odstępach czasu. Legenda głosi, że w czasie tej konkurencji nawet pulsary regulowały się zgodnie z cyklicznością mistrza z Vermontu.

Ósma konkurencja Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 – Bike repeater” to kolejny dowód na czerpanie przez Crossfit pełnymi garściami z klasycznych dyscyplin sportowych.

W przypadku tej konkurencji Dave Castro sięgnął po kolarstwo górskie (poddyscyplinę olimpijską kolarstwa klasycznego). Zaproponował zawodniczkom i zawodnikom charakterystyczny dla crossfitu miks testu wytrzymałości i siły przy wymuszeniu szalonej intensywności. 10 rund 440 metrowej pętli kolarstwa górskiego (kolarstwa Cross-Country) i pojedynczej wspinaczki na 4,5 metrową linę przy użyciu wyłącznie rąk (bez pomocy nóg).

W pierwszej rundzie od startu prowadzenie próbowała wywalczyć sobie Katrin Davidsdottir. Dwukrotna mistrzyni świata z lat 2015 i 2016 wykonała błyskawiczny kolarski skok licząc że uda jej się utrzymać odjazd od rywalek przez pełne dziesięć rund. Plan jedynej Europejki w tegorocznym finale Mistrzostw Świata CrossFit GAMES został jednak bezwzględnie zweryfikowany przez liderkę zawodów – Tię-Clair Toomey. Australijka już w drugiej rundzie dogoniła Davidsdottir i metodycznie w każdej kolejnej rundzie zwiększała swoją przewagę nad rywalkami.

Wczesna próba ucieczki odbiła się dramatycznie na Katrin Davidsdottir. Zawodniczka przez szybkie wypalenie sił przestała się liczyć nie tylko w walce o zwycięstwo. Otóż, już w czwartej rundzie straciła możliwość realnego boju o drugą pozycję w konkurencji „Bike repeater”. Od tego momentu w pojedynku o 75 punktów liczyły się już wyłącznie Kari Pearce i Haley Adams.

Zacięta potyczka amerykanek trwał pełne cztery rundy. W ósmej rundzie 19-letnia Adams, która na co dzień trenuje pod okiem Richa Froninga (w świecie crossfit Rich Froning jest tym, kim w świecie piłki nożnej jest Pele, Maradona, Ronaldo, Beckham i Cristiano Ronaldo razem wzięci)zabezpieczyła sobie solidną przewagę nad 31-letnią Pearce.

Tia-Clair Toomey ukończyła wszystkie 10 rund Bike repeater” w czasie 14:37 minut. Było to jej trzecie zwycięstwo z rzędu i dwudziesty drugi triumf na poziomie Mistrzostw Świata CrossFit GAMES w karierze.

Kolejność ukończenia ósmej konkurencji w boju kobiet:

 1. Tia-Clair Toomey – 14:37.51;
 2. Haley Adams – 14:53.61;
 3. Kari Pearce – 15:14.92;
 4. Katrin Davidsdottir – 15:36.02;
 5. Brooke Wells – 16:39.54.

Po konkurencji „Bike repeater” finału Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 kolejność zawodniczek w tabeli rankingowej prezentuje się następująco:

 1. Tia-Clair Toomey – 670 pkt.
 2. Katrin Davidsdottir – 425 pkt.
 3. Haley Adams – 400 pkt.
 4. Kari Pearce – 380 pkt.
 5. Brooke Wells – 365 pkt.

W konkurencji mężczyzn przez pierwsze pięć rund toczyło się prawdziwe zderzenie tytanów. Mathew Fraser, Noah Ohlsen i Justin Medeiros zacięcie walczyli łeb w łeb. Czarny koń zawodów – Medeiros wysunął się na wczesne prowadzenie w pierwszej rundzie. Kąpany w gorącej wodzie 21-latek chciał w ten sposób pokazać liderowi, że za nic ma sobie jego reputację i doświadczenie.

Pierwszym, który nie wytrzymał tempa, które Mathew Fraser cierpliwie i metodycznie podkręcał rywalom, był Noah Ohlsen. Powszechnie wskazywany przez komentatorów pretendent do obalenia Frasera, srebrny medalista Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2019Ohlsen przeliczył swoje siły. Widzowie przeżyli deja vu, a nazwiska Davidsdottir i Ohlsen stały się synonimami porywczości i rozgorączkowania.

Mathew Fraser przypominał rozpędzony pociąg towarowy. Meldował się przy linie w równych odstępach czasu. Legenda głosi, że w czasie tej konkurencji nawet pulsary regulowały się zgodnie z cyklicznością mistrza z Vermontu. Fraser hipnotyzował powtarzalnością i efektywnością ruchów. Na rowerze jechał naprawdę mocno. Kolarze powiedzieliby, że Fraser „miał nogę”. Próbujący utrzymywać realny kontakt z liderem Medeiros z rundy na rundę tracił cenne metry.

W dziewiątej rundzie Medeiros został wyprzedzony przez Jeffreya Adlera i widać było że 21-latek z Vancouver pogodził się z brakiem szans na pierwsze dwa miejsca na podium tej konkurencji.

Adler mądrze zaplanował swoją strategię. Rozłożył siły i skupił się na cierpliwym podnoszeniu intensywności w każdej kolejnej rundzie. Takie podejście do tej dziesięciorundowej konkurencji postawiło Adlera w ostatniej rundzie twarzą w twarz z Fraserem.

Kanadyjczykwyprzedził Frasera podczas wspinaczki na linie i popędził do swojego roweru, po czym rozpoczął ucieczkę.

Fraser był tak skupiony na regularności swojego tempa, że nie zdawał sobie sprawy z tego, że jest z Adlerem w tej samej rundzie. Zrozumiał to dopiero gdy usłyszał podekscytowany głos komentatora.

Fraser jest czterokrotnym mistrzem świata CrossFit GAMES nie bez powodu. Amerykanin ma reputację osoby, która definiuje ludzkie możliwości. Mistrz udowadnia, że tam gdzie wszyscy ulegają bólowi, on odnajduje rezerwę dającą zwycięstwo.

Ta właśnie zdolność objawiła się kilka sekund po tym, gdy Mat Fraser uświadomił sobie, że na 400 metrów przed metą Adler próbuje ukraść mu 100 punktów. Lider depnął na pedały, a jedyne na czym skupiła się uwaga widzów to przysłowiowy furkot jego nogi. Zdawało się, że czas się zatrzymał i unieruchomił wszystkich oprócz mistrza.

Fraser ukarał Adlera w charakterystycznym dla siebie stylu. Nie tylko dogonił Kanadyjczyka. Przegonił go i nie przestał powiększać przewagi aż do przekroczenia linii mety. Amerykanin po raz kolejny wprawił wszystkich w osłupienie. Narzucał tempo przez całe 10 rund, a w ostatniej rundzie, gdy został zaatakowany, wykrzesał z siebie tyle sił by nie tylko odzyskać prowadzenie i wygrać, ale tyle by ciągłym przyspieszeniem wręcz upokorzyć rywali.

Kolejność ukończenia ósmej konkurencji w boju mężczyzn:

 1. Mathew Fraser – 12:54.76;
 2. Jeffrey Adler – 12:56.35;
 3. Justin Medeiros – 13:20.52;
 4. Samuel Kwant – 13:39.95;
 5. Noah Ohlsen – 14:20.82.

Po konkurencji „Bike repeater” finału Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 kolejność zawodników w tabeli rankingowej prezentuje się następująco:

 1. Mathew Fraser – 775 pkt.
 2. Jeffrey Adler – 385 pkt.
 3. Justin Medeiros – 380 pkt.
 4. Noah Ohlsen – 360 pkt.
 5. Samuel Kwant – 340 pkt.

Źródło: http://www.games.crossfit.com, http://www.instagram.com, opracowanie własne

Autor: mate_mi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: