CrossFit

„Snatch speed triple” – konkurencja nr 7 CrossFit GAMES 2020

Siódma konkurencja Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 Snatch speed triple”, to charakterystyczna dla Crossfitu śmiała modyfikacja klasycznych zasad podnoszenia ciężarów dyscypliny ciężkiej atletyki.

Siódma konkurencja Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 Snatch speed triple”, to charakterystyczna dla Crossfitu śmiała modyfikacja klasycznych zasad podnoszenia ciężarów – dyscypliny ciężkiej atletyki (dziedzina sportu, do której zalicza się zapasy, podnoszenie ciężarów i pięściarstwo).

Jedną z technik podnoszenia ciężarów jest Snatch/Rwanie. Polega ona na uniesieniu sztangi z ziemi bezpośrednio ponad głowę w przysiadzie i wyprostowanie pozycji z utrzymaniem ciężaru nad głową w prostych rękach.

Odmiennie jednak od klasycznego podnoszenia ciężarów, gdzie w boju ocenia się wyłącznie technikę wykonania i uniesiony ciężar, w konkurencji „Snatch speed triple” dodatkowo narzucono zawodnikom komponent czasu i element wyścigu, bowiem po każdej rundzie najwolniejszy zawodnik był eliminowany.

W pierwszej rundzie – ćwierćfinałowej – brało udział wszystkich 5 zawodniczek i zawodników. Na wykonanie trzech rwań mieli 1 minutę. Ciężar sztang w konkurencji kobiet: 65,5 kg/ 68 kg/ 70 kg. Ciężar sztang w konkurencji mężczyzn: 102 kg/ 106,5 kg/ 111 kg.

Tia-Clair Toomey mając olimpijskie doświadczenie w podnoszeniu ciężarów (złoty medal w podnoszeniu ciężarów na Commonwealth Games w 2018 roku) była oczywistą faworytką tej konkurencji. Australijka potwierdziła swoją reputację, wykonując w pierwszej rundzie wszystkie trzy rwania i dobiegając do mety w czasie 21.24 sekund. Haley Adams, która przekroczyła linię mety jako ostatnia, została wyeliminowana.

Wśród mężczyzn zdecydowanym faworytem był Mathew Fraser. Jednak Jeffrey Adler deptał Amerykaninowi po piętach. Para rywali ukończyła pierwszy bieg w czasie odpowiednio 21.04 i 21.17 sekund. Gdy faworyt i pretendent ukończyli swój pierwszy bieg, rumieńców nabrała walka o ostatnie miejsce kwalifikacyjne do półfinału. Zarówno Ohlsen jak i Medeiros nie udźwignęli ostatniej sztangi w pierwszej próbie. Ohlsen był w stanie szybciej się zregenerować i wykonać poprawne rwanie. Medeiros został wyeliminowany.

W drugiej rundzie – półfinałowej – brało udział 4 zawodniczek i zawodników. Na wykonanie trzech rwań mieli 2 minuty. Ciężar sztang w konkurencji kobiet: 72,5 kg/ 75 kg/ 77 kg. Ciężar sztang w konkurencji mężczyzn: 111 kg/ 115,5 kg/ 120 kg.

Druga runda to błyskawiczne kolejne trzy rwania Tii-Clair Toomey. Tuż za nią linię mety przekroczyła Brooke Wells i Katrin Davidsdottir. Kari Pearce została wyeliminowana.

W półfinałowym biegu mężczyzn Fraser po raz kolejny płynnie wykonał wszystkie trzy rwania. Lider nie pozostawił swoim konkurentom żadnej wątpliwości, że nie zamierza oddać zwycięstwa i kolejnych 100 punktów. Walkę o miejsce kwalifikacyjne do finału przegrał Noah Ohlsen.

W trzeciej rundzie – finałowej – brało udział 3 zawodniczek i zawodników. Na wykonanie trzech rwań mieli 3 minuty. Ciężar sztang w konkurencji kobiet: 79,5 kg/ 81,5 kg/ 84 kg. Ciężar sztang w konkurencji mężczyzn: 120 kg/ 125 kg/ 130 kg.

W ostatniej rundzie Tia-Clair Toomey zafundowała widzom i swoim rywalkom deja vu. Płynnie wyrwała wszystkie trzy sztangi i zameldowała się na linii mety w czasie 30.06 sekiund. Drugie miejsce i 75 punktów w tej konkurencji wywalczyła Brooke Wells.

Kolejność ukończenia szóstej konkurencji w boju kobiet:

 1. Tia-Clair Toomey;
 2. Brooke Wells;
 3. Katrin Davidsdottir;
 4. Kari Pearce;
 5. Haley Adams.

Po konkurencji „Snatch speed triple” finału Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 kolejność zawodniczek w tabeli rankingowej prezentuje się następująco:

 1. Tia-Clair Toomey – 570 pkt.
 2. Katrin Davidsdottir – 390 pkt.
 3. Brooke Wells – 350 pkt.
 4. Haley Adams – 325 pkt.
 5. Kari Pearce – 325 pkt.

W biegu mężczyzn oczy widzów skierowane były przede wszystkim na Mathew Frasera i szarżującego Jeffreya Adlera. Kanadyjczyk wykonywał rwania wolniej, jednak siłą i eksplozywność jego ruchów były wyraźnie widoczne. Przez moment wydawało się, że Adler będzie miał szansę dogonić Frasera, bowiem faworyt nie wykonał w pierwszej próbie rwania ostatniej sztangi. Mat Fraser zdołał się jednak szybko zregenerować i odeprzeć atak szarżującego Jeffreya Adlera.

Kolejność ukończenia szóstej konkurencji w boju mężczyzn:

 1. Mathew Fraser;
 2. Jeffrey Adler;
 3. Samuel Kwant;
 4. Noah Ohlsen;
 5. Justin Medeiros.

Po konkurencji „Snatch speed triple” finału Mistrzostw Świata CrossFit GAMES 2020 kolejność zawodników w tabeli rankingowej prezentuje się następująco:

 1. Mathew Fraser – 675 pkt.
 2. Noah Ohlsen – 345 pkt.
 3. Justin Medeiros – 325 pkt.
 4. Jeffrey Adler – 310 pkt.
 5. Samuel Kwant – 305 pkt.

Źródło: http://www.games.crossfit.com, http://www.instagram.com, opracowanie własne

Autor: mate_mi

#crossfit #CrossFitGames2020 #TiaClairToomey #KariPearce #KatrinTanjaDavidsdottir #HaleyAdams #BrookeWells #NoahOhlsen #MatFraser #SamuelKwant #JustinMedeiros #AdlerJeff #DaveCastro #Snatch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: