Piłka nożna

Szef FIFA zamieszany w korupcję? Wszczęto postępowanie przeciwko Gianniemu Infantino

Szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie sądowe przeciwko prezydentowi FIFA Gianni Infantino. Chodzi o rzekome tajne spotkanie szefa organu zarządzającego światowym futbolem ze szwajcarskim prokuratorem generalnym Michaelem Lauberem.

Lauber złożył w zeszłym tygodniu rezygnację po tym, jak sąd orzekł, że zatuszował spotkanie i okłamał przełożonych podczas dochodzenia prowadzonego przez jego biuro dotyczącym korupcji w Fifie.

Obaj zaprzeczali jakimkolwiek wykroczeniom.

Biuro Laubera podało, że oficjalnie złożył rezygnację we wtorek, zaś jego ostatni dzień czynnej służby wyznaczono na 31 sierpnia.

Cała sprawa łączy się z powołaniem w zeszłym miesiącu specjalnego prokuratora Stefana Kellera do rozpatrzenia i zbadania kontaktów m.in. między Lauberem a Infantino.

Keller znalazł oznaki przestępstw związanych z ich spotkaniami – poinformował organ nadzorujący, Biuro Prokuratora Generalnego.

Dotyczy to nadużycia funkcji publicznej, naruszenia tajemnicy służbowej, udzielania pomocy przestępcom i podżegania do takich czynów

– powiedział w oświadczeniu..

Biuro Prokuratora Generalnego oświadczyło, że ​​sytuacja jest rozwojowa, dodając że Lauber w razie potrzeby wygłosi oświadczenia przed komisjami parlamentarnymi.

Afera FIFA rozpoczęła się w 2015 roku. Wówczas w hotelu w Zurychu zatrzymano prominentnych działaczy piłkarskiej centrali, którym zarzucono korupcję. Mieli otrzymywać korzyści finansowe w zamian za głosowanie m.in. na gospodarzy turniejów czy podpisywanie umów z nabywcami praw telewizyjnych i marketingowych. W efekcie stanowisko stracił szef FIFA Joseph Blatter.

Znamienne są słowa napisane w książce „FIFA Mafia”, wydanej w… 2012 roku:

Podejrzewaliśmy, że prawa do organizacji mundialu się nie wygrywa, tylko kupuje, a dziesiątki skorumpowanych działaczy bezkarnie napychają sobie kieszenie milionowymi łapówkami. Teraz mamy pewność. Rzeczywistość FIFA dalece wykracza jednak poza najgorszy koszmar, jaki tylko mógł nam się przyśnić. Ich nie obowiązuje prawo ani żadne zasady. Są bezkarni. I bezwzględni. W starciu z FIFA organy każdego, bez wyjątku, państwa okazują się bezradne.

Źródło: Opracowanie własne/Fifa Mafia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: