CrossFit

Lefteris Theofanidis zawieszony na 4 lata za stosowanie dopingu. Koniec marzeń o udziale w Mistrzostwach Świata CrossFit Games 2020

W komunikacie prasowym centrala korporacji CrossFit ogłosiła, że na podstawie wyników badań antydopingowych podjęła decyzję o 4-letnim okresie zawieszenia udziału Lefterisa Theofanidisa we wszelkich zawodach i działaniach firmowanych logiem „CrossFit”.

ZAWODNIK

Lefteris Theofanidis (29l.), pięciokrotny mistrz Grecji w CrossFit (2015-2017, 2019 i 2020), w tegorocznym CrossFit OPEN 2020 (eliminacje do Mistrzostw Świata CrossFit Games 2020) zajął trzecie miejsce, tuż za drugim Matthew Fraserem (czterokrotny z rzędu Mistrz Świata CrossFit Games 2016-2019) i zwycięzcą Patrickiem Vellnerem.

ZARZUTY

U Lefterisa Theofanidisa Światowa Agencja Antydopingowa (WADA – World Anti-Doping Agency), którą od 1 stycznia 2020 roku, kieruje Witold Bańka (były lekkoatleta, reprezentant Polski w latach 2005-2012, m. in. brązowy medalista w 2007 roku na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Osace w Japonii) stwierdziła wynik pozytywny dla 19-norandrosteronu oraz meldonium.

19-norandrosteron – metabolit nandrolonu – jest środkiem anabolicznym, zaś meldonium to lek stosowany w leczeniu niedokrwienia. Oba, choć zakazane przez Światową Agencję Antydopingową, to jednak dość często wykorzystywane przez nieuczciwych zawodników jako środki przyspieszające regenerację oraz podnoszące siłę i wydolność w sporcie wyczynowym.

Przypomnijmy, że np. w 2006 roku WADA przyłapała polskiego judokę Pawła Nastulę na stosowaniu nandrolonu (Paweł Nastula został ukarany grzywną 6500 USD i 9-miesięcznym zawieszeniem w występach dla federacji MMA PRIDE FC).

Niepomyślny dla Lefterisa Theofanidisa test antydopingowy był przeprowadzony podczas sankcjonowanych przez korporację CrossFit zawodów CrossFit Dubai Championship w grudniu 2019 roku.

KONIEC MARZEŃ O WYSTĘPIE W CROSSFIT GAMES 2020

Zgodnie z paragrafem 14 polityki antydopingowej korporacji CrossFit:

jeżeli zawodnik naruszy Politykę Antydopingową podczas zawodów, wyniki sportowca z zawodów zostaną usunięte z tabeli liderów, a jego rankingi zostaną zakwalifikowane jako DQ (dyskwalifikacja). Każdy zawodnik sklasyfikowany poniżej zdyskwalifikowanego zawodnika awansuje w klasyfikacji generalnej.

W związku z powyższym, po zaktualizowaniu wyników procesu kwalifikacji do CrossFit Games 2020 w oparciu o wyniki CrossFit OPEN i wyeliminowaniu zaproszeń dla mistrzów krajowych, miejsce kwalifikacyjne do mistrzostw świata, które Lefterisa Theofanidisa wywalczył w CrossFit OPEN, zostanie oficjalnie przekazane następnemu w kolejności sportowcowi sklasyfikowanemu pierwotnie poza 20. miejscem kwalifikacyjnym.

Ponadto, Lefteris Theofanidis przez kolejne 4 lata nie będzie podlegał klasyfikacji zawodniczej w żadnym z oficjalnych rankingów korporacji CrossFit. Dla każdego zawodnika oznacza to de facto zawodową śmierć.

SUKCESJA PO NIEETYCZNYM SYNU HELLADY

Osierocone przez Lefterisa Theofanidisa wolne miejsce kwalifikacyjne do CrossFit Games 2020 jest łakomym kąskiem w świecie CrossFit. Zgodnie opisanymi powyżej zasadami kwalifikacyjnymi, największe szanse na uzyskanie tego biletu wstępu na arenę zmagań najbardziej wysportowanych ludzi na świecie mają albo Alexandre Caron (23 miejsce w Open) albo Elliot Simmonds (24 miejsce w Open).

GREK O TEMPERAMENCIE SPARTANINA

Lefteris Theofanidis nie zgadza się z wynikiem WADA i decyzją CrossFit.

Natychmiast po ogłoszeniu wyniku „próbki A” feralnego testu (29 stycznia 2020 roku) Lefteris złożył odwołanie, a jednocześnie rozpoczął w mediach społecznościowych agresywną kampanię mającą na celu podważenie autorytetu WADA i decyzyjności korporacji CrossFit.

Teraz, gdy pod koniec maja 2020 procedura odwoławcza dotycząca Theofanidisa została zakończona, a „próbka B” potwierdziła stosowanie zakazanych substancji, marzenia Lefterisa o ponownym reprezentowaniu Grecji w Mistrzostwach Świata CrossFit Games legły w gruzach.

W łagodzeniu goryczy wywołanej dyskwalifikacją na pewno nie pomaga fakt, że Theofanidis jest jedynym zawodnikiem, który zakwalifikowawszy się do CrossFit Games 2020, nie przeszedł testów antydopingowych.

Przyłapany na oszustwie Theofanidis nie przyznaje się do winy, nie przeprasza i nie chce ponieść konsekwencji. Wbrew logice przystąpił do ataku i w szale swojego ego pali wszystkie mosty, które latami ciężkiej pracy zdołał zbudować. Konsekwentnie podważa autorytet korporacji CrossFit. Nie inwestuje w społeczność CrossFit, a wręcz odcina się od niej.

Theofanidis, choć jest potomkiem i wychowankiem kultury, która „święte igrzyska olimpijskie” przeprowadzaław cyklu nomen omen czteroletnim, swoim zachowaniem zdaje się potwierdzać, że zupełnie nie zauważa, iż czas jego karnego zawieszenia minie.

Autor: mate_mi

Źródło: http://www.games.crossfit.com / http://www.instagram.com / opracowanie własne

#Crossfit #Crossfitgames #crossfitgames2020 #Lefteristheofanidis #Alexandrecaron #Elliotsimmonds #Madison #WADA #Witoldbanka #Pawelnastula #Doping #Crossfithq #peds #sanctions #sankcje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: