CrossFit

Gorzka lekcja dla zawodników grup wiekowych CrossFit Games. Brutalny koniec sezonu CrossFit Games 2020

Pierwszego maja 2020 roku korporacja CrossFit ogłosiła, że sezon CrossFit Games 2020 dla wszystkich grup wiekowych w dywizjach nastolatków i seniorów kończy się wraz z zakończeniem walidacji nadesłanych treningów kwalifikacyjnych (WOD) w ramach Age Group Online Qualifier (AGOQ).

KWALIFIKACJE

AGOQ to jeden z etapów kwalifikacji do mistrzostw świata (CrossFit Games), który muszą przejść zawodnicy wszystkich grup wiekowych. AGOQ odbył się w dniach 12-16 marca 2020. W tym czasie sytuacja pandemiczna na świecie zaczynała nabierać tempa, a ograniczenia i blokady kontr COVID-19 powoli odciskały swoje piętno na zdolność niektórych zawodników do udziału w tej ogólnoświatowej, ważnej imprezie Crossfit. Pomimo tego, CrossFit Games 2020 wydawały się być niezagrożone i planowano odbyć je zgodnie z planem – w pierwszy weekend sierpnia.

KONIEC SEZONU

Gdy pandemia COVID-19 rozlała się na cały świat i największe sportowe imprezy, w tym XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie, zaczęły być odwoływane lub przekładane, korporacja CrossFit zadecydowała o zakończeniu sezonu CrossFit Games 2020 dla wszystkich grup wiekowych nastolatków i seniorów.

Dave Castro, dyrektor programowy mistrzostw świata CrossFit Games 2020 ogłosił, że: „[…] W tym roku nie odbędą się zawody i nie ukoronujemy najlepszych zawodników w żadnej z grup wiekowych CrossFit Games. […] Zawody wszystkich grup wiekowych zostaną wznowione w sezonie w 2021 r.”

Ogłoszenie pojawiło się w odpowiedzi na oczekiwania, prośby, nadzieje i skargi zawodników wszystkich grup wiekowych, którzy obawiali się, że ich starania o zakwalifikowanie do światowej elity i dopuszczenie do zmagań na mistrzostwach świata, zostaną zniweczone sytuacją pandemiczną w USA.

Zawodnicy Crossfit na wieść o zakończeniu sezonu dywizji nastolatków i seniorów prezentują dwie postawy. Jedni wyrażają żal i sportową złość na sytuację, która przerosła wyobrażenia największych pesymistów. Przykładem niech będzie tu Emma Gardner. 17-letnia zawodniczka, która zajęła 17. miejsca na świecie w AGOQ 2020 w dywizji dziewcząt 16-17 lat. Tuż przed zamknięciem sezonu była wymieniana jako jedna z faworytek do podium w swojej grupie wiekowej na mistrzostwach świata CrossFit Games 2020.

„Jestem równie wartościowym sportowcem co każdy zawodnik z dywizji Elite, który zakwalifikował się do CrossFit Games w tym roku. Przez lata pracowałam bez wytchnienia, aby zdobyć miejsce do konkurowania w tegorocznych CrossFit Games. Mam 17 lat, co oznacza, że to mój ostatni rok, aby zakwalifikować się jako nastolatek do CrossFit Games. I zrobiłem to … cóż … prawda? […]. Zasłużyłam na to miejsce. Pracowałam tak samo ciężko, jak każdy inny sportowiec, aby się tu dostać. Wszyscy 40 z nas nastolatków … jesteśmy 40 najsilniejszymi nastolatkami na świecie i chcielibyśmy pokazać wam, do czego jesteśmy zdolni #hungry

– Proszę oznaczyć @thedavecastro i @crossfitgames […] Pokażmy mu, jak ważne są nasze dywizje wiekowe.”

Drudzy, co charakteryzuje zdecydowaną większość zawodników, przyjmują tę gorzką lekcję z pokorą i zrozumieniem. Zapewniają jednocześnie, że udowodnią swoje mistrzowskie przygotowanie sportowe przy pierwszej nadarzającej się okazji. Przykładem na tę postawę niech będzie Olivia Kerstetter. 14-latka, która AGOQ 2020 w dywizji dziewcząt 14-15 lat ukończyła na 6. miejscu na świecie.

„Chociaż zdecydowanie nie spodziewałam się, że moje pierwsze CrossFit Games zakończą się w ten sposób, skorzystam z tego wszystkiego. To nie koniec. To oznacza tylko kolejny rok treningów, kolejny rok ciężkiej pracy, kolejny rok na poprawę, a w przyszłym roku wszystko się zwróci. Cel jest nadal taki sam. To tylko kolejny rok, aby ciężko pracować na rzecz wyznaczonego celu. Wrócę lepsza niż kiedykolwiek i będę gotowa, aby się tym przed wszystkimi pochwalić @crossfitgames @thedavecastro.”

Korporacja CrossFit wyjaśniła, że bez względu na miejsce sportowca w AGOQ 2020, wyniki tych zawodów nie wyłoniły najsprawniejszego, nawet nieoficjalnie, zawodnika w żadnej z grup wiekowych. W związku z tym, po raz pierwszy od 2010 roku, mistrz dywizji nastolatków i seniorów nie zostanie wyłoniony.

Ta informacja jest istotna także z tego powodu, że w ten sposób korporacja CrossFit wyraźnie rozróżniła zawody prowadzone w formule online od stacjonarnych. Dotychczasowy przebieg wydarzeń i polityka informacyjna korporacji CrossFit pozwalają więc nadal wierzyć, że mistrzostwa świata dla dywizji elitarnej (18-34) wciąż mają szansę się w tym roku odbyć.

Autor: mate_mi

Źródło: games.crossfit.com / instagram.com / opracowanie własne

#CrossFit #CrossFitGames #AGOC #AgeGroupOnlineQualifier #AgeGroups #Madison #OliviaKerstetter #EmmaGardner #DaveCastro #Covid19 #CrossFitHQ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: