CrossFit

„United in movement” – społeczność Crossfit w kwarantannie zjednoczona jak jeszcze nigdy

W czasie gdy rzeczywistość za oknami domów i mieszkań w niemal każdym zakątku świata przywodzi na myśl obraz autorstwa Giorgio de Chirico pt.: „Melancholia i tajemnica ulicy”, grupa dziennikarzy, twórców, przedsiębiorców i sportowców Crossfit powołała do życia ogólnoświatowe wydarzenie o nazwie „United in Movement”.

United in Movement to inicjatywa która ma dwa oblicza. Po pierwsze, są to internetowe zawody Crossfit. Bezpłatne, dostępne dla każdego niezależnie od wieku, płci i poziomu sprawności. Po drugie, jest to eksperymentalna, cyfrowa platforma medialna, zaprojektowana tak by w czasie kwarantanny i izolacji łączyć społeczność Crossfit. Dostarczać jej treści tworzone przez członków tej społeczności, a także promować aktywny i zdrowy tryb życia w czasach pandemii.

Zawody on-line United in movement trwały 7 dni, od 4 do 10 kwietnia 2020 roku. Każdego dnia zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki Crossfit ogłaszali jeden trening (tzw. WOD) i jego zasady, a następnie prezentowali jego wykonanie.

WOD#1 United in Movement – 7 minut, w ciągu których należy wykonać maksymalną ilości burpees (padnij-powstań) z przeskokiem w przód i z powrotem przez dwie linie oddalone od siebie o 6 cali (15,24 cm).

Trening ten ogłosili i jako pierwsi wykonali Mathew Fraser (czterokrotny mistrz świata CrossFit Games 2016-2019, a wcześniej dwa lata wicemistrz świata CrossFit Games 2014-2015) oraz Tia-Clair Toomey (trzykrotna mistrzyni świata CrossFit Games 2017-2019, a wcześniej dwa lata wicemistrzyni świata CrossFit Games 2015-2016).

Myślą przewodnią, która przyświecała stworzeniu United in Movement było zjednoczenie globalnej społeczności Crossfit w trudnym czasie izolacji i niepewności przez zmagania sportowe, na wzór codziennego budowania wspólnoty w lokalnych Crossfit BOXach. Dzięki tak określonej misji do udziału w UiM na całym świecie zarejestrowało się 13,674 uczestników.

WOD#2 United in Movement – 12 minut, w ciągu których należy wykonać maksymalną ilości powtórzeń:

 • 80 przeskoków nad ciężarkiem,
 • 60 przysiadów,
 • 40 wyciśnięć ciężarku z wysokości ramion nad głowę.

WODy zostały zaprojektowane w trzech wersjach zaawansowania, tak aby każdy, niezależnie od poziomu sprawności, mógł bezpiecznie wykonać je w dowolnym czasie i miejscu. W wersji dla najsprawniejszych (tzw. Rx) do uczestnictwa wymagane było posiadanie zaledwie skakanki i jednego ciężarka o wadze 22,5 kg (mężczyźni) i 15 kg (kobiety). Do wykonania zaś wersji rekreacyjnej treningów uczestnikowi nie było potrzebne nic poza kawałkiem podłogi.

WOD#3 United in Movement – 20 minut, w ciągu których należy wykonać maksymalną ilości powtórzeń:

 • 20 pompek z oderwaniem rąk (w pozycji leżącej),
 • 30 przysiadów z ciężarkiem trzymanym przy klatce piersiowej,
 • 40 pompek z oderwaniem rąk (w pozycji leżącej),
 • 50 wykroków z ciężarkiem,
 • 60 pompek z oderwaniem rąk (w pozycji leżącej),
 • 70 martwych ciągów z ciężarkiem trzymanym jednorącz.

Poza celem sportowym i społecznym organizatorom United in Movement przyświecał jeszcze jeden – filantropijny. W niebezpiecznym i trudnym czasie pandemii COVID-19 większość Crossfit BOXów zostało objętych obostrzeniami i zmuszonych do zawieszenia swojej działalności. W związku z tą kryzysową dla właścicieli BOXów sytuacją, twórcy United in Movement umożliwili rejestrującym się uczestnikom wpłacenie darowizn. Zebrana kwota została przeznaczona na wsparcie pracowników służby zdrowia i uczestników działań humanitarnych w czasie pandemii, a także wsparcie i utrzymanie tych spośród Crossfit BOXów, które zawieszenie działalności postawiło przed widmem likwidacji.

WOD#4 United in Movement – 9 minut, w ciągu których należy wykonać maksymalną ilości powtórzeń:

 • 30 – 20 – 10 naprzemiennych zarzutów (znad kolan) i wyciśnięć ciężaru nad głowę,
 • 30 – 20 – 10 brzuszków,wprost po ukończeniu ostatniej serii powyższych ćwiczeń rozpoczęcie:
 • 30 – 20 – 10 naprzemiennych rwań (znad kolan) jednorącz ciężaru nad głowę,
 • 30 – 20 – 10 brzuszków.

Specyfika zawodów United in Movement sprawiła, że przygotowane WODy sprzyjały lżejszym, bardziej eksplozywnym i wytrzymałościowo wyspecjalizowanym zawodnikom. Najlepszym tego dowodem jest zwyciężczyni klasyfikacji głównej kobiet, piętnastoletnia Islandka – Arnrún Ósk Magnúsdóttir z BOXa „Reebok Crossfit Katla”. Ta bardzo młoda zawodniczka objęła prowadzenie w rywalizacji już od pierwszego WODu, które następnego dnia utwierdziła ponowną wygraną, tym razem w WODzie drugim. Pierwszej lokaty Arnrún Ósk Magnúsdóttir nie oddała żadnego dnia i dominowała w tabeli punktowej do końca 7-dniowych zmagań. Islandka w siedmiu WODach zajęła kolejno miejsca: 1., 1., 10., 21., 14., 2. i 2.

Wyniki końcowe United in Movement w kategorii kobiet

WOD#5 United in Movement – 5 rund trwających 4 minuty (3 minuty ćwiczeń + 1 minuta odpoczynku):

 • 21/21 naprzemiennych wykroków wykonywanych przeskokiem,
 • 15/15 wyciśnięć ciężaru nad klatkę piersiową (wykonywane w leżeniu na plecach),
 • 9 „odwrotnych burpee”,

w czasie, który pozostanie po wykonaniu powyższych zadań do zakończenia trzeciej minuty zawodnik wykonuje przeskoki nad liniami oddalonymi o 4 stopy (121,92 cm) mężczyźni, 3 stopy (91,44 cm) kobiety.

Zwycięzcą klasyfikacji głównej mężczyzn został Amerykanin Michael Rose z BOXa „Mountain Top Crossfit”. Ten 29-letni zawodnik swoim triumfem udowodnił, że Crossfit jest sportem prawdziwie inkluzywnym. Nie będąc profesjonalnym zawodnikiem Crossfit, w czterech z siedmiu WODów United in Movement pokonał aktualnego zwycięzcę CrossFit OPEN i niedawnego triumfatora sankcjonowanych zawodów Wodapalooza Miami Crossfit Festival – Patricka Vellnera, wieloletniego uczestnika mistrzostw świata Crossfit (Crossfit GAMES). Rose od rozpoczęcia rywalizacji znajdował się w czołówce. Pierwszy WOD zakończył na miejscu trzecim, natomiast kolejne WODy kończył odpowiednio na miejscach: 5., 10., 17., 25., 31. i 22. Pomimo wyraźnej tendencji spadkowej Rose zachował najbardziej wyrównaną formę spośród wszystkich zawodników. Dzięki temu utrzymał pozycję lidera i wyprzedzając o 30 punktów drugiego Santino Mariniego z elitarnego „Crossfit Invictus” oraz o 35 punktów wspomnianego już Patricka Vellnera z „Crossfit Nanaimo”, dowiózł pewne i niezagrożone zwycięstwo do ostatniego dnia rywalizacji.

Wyniki końcowe United in Movement w kategorii mężczyzn

WOD#6 United in Movement – Na czas: 150 thrusterów z ciężarem trzymanym jednorącz, które należy przerwać o każdej pełnej minucie aby wykonać 5 burpee z przeskokiem nad ciężarkiem. Maksymalny czas na wykonanie całości to 16 minut.

Pomimo, że United in Movement było wydarzeniem promującym rekreacyjne oblicze Crossfitu, to dla wszystkich, którzy podjęli się zmagań w elitarnej kategorii „Compete” zasady były rygorystyczne. Wykorzystano procedury bliźniacze do tych używanych przy ogólnoświatowej rywalizacji Crossfit Games OPEN. Wykonanie WODów miało być nagrane przez zawodników, a następnie przesłane sędziom do weryfikacji. Po ich sprawdzeniu i ocenie, a także ewentualnym naliczeniu punktów karnych, uczestnicy z kategorii „Compete” uzyskiwali potwierdzenie zajętej pozycji. Nagrodami jakie UiM przyznało zwycięzcom były gwarantowane miejsca kwalifikacyjne na sankcjonowanych zawodach Crossfit w Niemczech, Włoszech i USA.

WOD#7 United in Movement – 10 minut, w ciągu których należy wykonać maksymalną ilości powtórzeń:

 • 2 – 4 – 6 – 8 itd. naprzemiennych devil pressów jednorącz,
 • 30 podwójnych skakanek po każdej ukończonej serii devil pressów.

Twórcy United in Movement przygotowali to wydarzenie jak gdyby wzięli sobie do serca dobrą radę, którą Rinah Devi – bohater powieści Janusza A. Zajdla pt. „Paradyzja” – otrzymał od swojego przyjaciela:

Ilekroć coś wyda ci się dziwne, przypomnij sobie, gdzie jesteś, i zamiast się dziwić, spróbuj zrozumieć.

Rozumiejąc więc powagę pandemii COVID-19, akceptując jej konsekwencje, a jednocześnie widząc bolesne dla społeczności Crossfit skutki izolacji i zamknięcia BOXów, zorganizowali ogólnoświatowe wydarzenie sportowe, w którym udział mógł wziąć każdy.

United in Movement powstało korzystając na najlepszych wzorców znanych z działań korporacji CrossFit. Za programowanie WODów odpowiedzialni byli Ben Bergeron i Shane Orr – twórcy sukcesów takich sław Crossfit jak m.in. Mathew Fraser, Tia-Clair Toomey, Katrin Davidsdottir czy Amanda Barnhart. Każdy WOD był obserwowalny, mierzalny i powtarzalny, a zatem niezależnie czy wykonywany w domu czy w profesjonalnej sali treningowej szanse wszystkich uczestników były wyrównane.

United in Movement miało za cel wesprzeć tych, którzy potrzebują pomocy i solidarności w czasie kryzysu. Miało jednocześnie inspirować uczestników i obserwatorów do kontynuowania codziennej aktywności fizycznej. Oba te cele zostały osiągnięte. Zainspirowane UiM jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne zawody i turnieje on-line, oparte o metodologię, której szlak przetarło United in Movement. Natomiast, społeczność Crossfit pomimo zagrożenia jakie przyniosła ze sobą pandemia COVID-19 i na przekór izolacji, którą narzuciły wymogi powszechnej kwarantanny, przechodzi przez ten trudny czas zjednoczona jak jeszcze nigdy wcześniej.

Autor: mate_mi

Źródło: unitedinmovement.org, crossfit.com, opracowanie własne

#CrossFit #UiM #UnitedInMovement #unitedinmvmnt #MathewFraser #TiaClairToomey #KatrinDavidsdottir #AmandaBarnhart #Community #ForwardTogether

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: